Riziko termálního šoku

Použití skla v interiéru se dnes většina lidí nevyhýbá, ale často si neuvědomují´, že vlivem termálního šoku může například prasknout okno. Mnohdy naopak nevědomky ještě pomáhají tomu, aby termální šok vznikl.
Největším nešvárem bývá umístění varné konvice v blízkosti okna. Při vaření vody uchází z konvice vodní pára, která ohřívá nerovnoměrně sklo, sklo se tak v každém místě ohřívá jinak, vzniká napětí a to může způsobit až prasknutí. Stejné riziko hrozí i při umístění myčky v blízkosti okna, při otevření dveří je zde taky pára, která má vysokou teplotu, rozdíl teplot u chlazeného skla je tak vyšší než 30 °C a to už nevydrží.
Tepelný šok ale mohou způsobit, v poslední době tak velmi oblíbené, venkovní žaluzie. Ty převážně v horkých letních dnech snižují tepelný zisk v interiéru, ale současně umožňují průchod denního světla, to ale zvyšuje riziko vzniku tepelného šoku. Teplota skla liší podle toho, zda je část zakryta žaluzií nebo proniká světlo. Stejně tak jsou problémem i jiná stínící technika.
Mnohdy ale dochází k prasknutí skla, ještě dřív než začneme v interiéru bydlet. Prasknutí je způsobené nesprávným skladováním při výstavbě. Nejčastěji je sklo zakryté tmavou plachtou, která logicky přitahuje sluneční paprsky, ale část skla je odkrytá a tepelný šok je na světě. Problém může být způsoben špatnou izolací v bezprostřední blízkosti oken.
Riziko prasknutí skla vlivem teplotních změn lze také snížit. Opracováním hran skel broušením či leštěním a současně vyhýbáním se všem rizikovým faktorům.

Zdroj: http://bydleni.idnes.cz/praskle-sklo-nad-pracovni-deskou-v-kuchyni-f2f-/stavba.aspx?c=A150330_154037_stavba_web