Netradiční umyvadla aneb designový prvek, který se jen tak neokouká

Budujete novou koupelnu nebo rekonstruujete tu stávající a hledáte neotřelé doplňky, které jen tak někdo nemá? Co zkusit originální umyvadlo? Prvek, který dominuje většině koupelen a v případě, že nezvolíte klasickou keramickou variantu, může dokonale obohatit celý prostor. Kromě odlišného materiálu lze sáhnout i po atypických tvarech. Fantazii se zkrátka meze nekladou! Pojďte se s námi podívat jaké možnosti existují a vybrat si tu pravou pro vaši koupelnu.

Na desku nebo samostatně?

Ještě před tím, než se podíváme na jednotlivé materiály a tvary je nutné se rozhodnout, který druh umyvadla sháníte. Obecně existuje šest typů.

  • Závěsné umyvadlo – klasická varianta, která se v domácnostech vyskytuje nejčastěji. Zavěšuje se na zeď či do obkladu.
  • Zápustná verze v desce – umyvadlo zapuštěné v desce, která může být zhotovena ze dřeva, mramoru či dřevotřísky.
  • Polozápustné umyvadlo – oproti předchozímu typu není v desce zapuštěné zcela.
  • Umyvadla na desce – designová varianta, která je v současné době hitem a lze si vybírat z nejrůznějších tvarů a materiálů jak samotných umyvadel, tak i desek.
  • Dvojumyvadlo – dvojité umyvadlo, které je buď závěsné nebo většinou zapuštěné v desce.
  • Malé umyvadlo – do malých a stísněných prostor se skvěle hodí varianta malých umyvadýlek. Ty mohou být rohová nebo obdélníková, tak, aby zabíraly co nejméně prostoru.

Netradiční i klasický materiál

Z hlediska materiálu je nejběžnější verzí zcela bezpochyby keramika. Na trhu však existují i další verze, které kromě užitných vlastností jsou krásným designovým prvkem. Jako první určitě stojí za zmínku kamenné umyvadlo. To může být ze žuly, mramoru, pískovce, onyxu nebo i dalších druhů. Charakteristické je nejen svým neotřelým vzhledem, ale i žilkováním a drobnými důlky, které potěší zejména vyznavače přírodního stylu. Seženete však i opracovanou verzi či nejrůznější barvy od černé až po béžovou či dokonce bílou. Jedinou nevýhodou, kterou lze však snadno vyřešit, je péče o tento typ umyvadla. Pro udržení povrchu se vyplatí jednou za čas použít impregnaci a investovat do přípravků na kamenné povrchy.

Dalším materiálem, který se jen tak neokouká je dřevo. Možná si říkáte, že voda a dřevo nejde logicky dohromady, ale opak je pravdou, protože existují typy dřeva, které se speciálně pro umyvadla skvěle hodí. Takovým materiálem je teakové dřevo. Teak je exotický strom pocházející z Asie, který je pěstovaný právě pro vysoce kvalitní a odolné dřevo. Nejen, že teaku neuškodí žádné výkyvy teplot ani samotná voda, je navíc schopný vzdorovat i plísním a případným škůdcům. Snadno se také čistí a není nutné mu věnovat zvláštní péči. Jediné, s čím je třeba počítat, je fakt, že s přibývajícím časem dřevo postupně ztmavne.

Milovníky čistých designů zcela jistě potěší i skleněné umyvadlo. I když se to na první pohled možná nezdá i tento materiál je velmi pevný, protože se využívá tzv. tvrzené sklo, které je známé svou vysokou mechanickou odolností. Stejně jako ostatní varianty je i toto umyvadlo dostupné v různých vzhledech a barvách.

Neotřelou kombinací je i spojení betonu a koupelny. Hitem totiž nejsou jen betonové stěrky, ale i betonová umyvadla, které se zejména pro vyznavače industriálního stylu skvěle hodí. Jejich výhodou je bezesporu odolnost, ale i různé tvary a designy, které spousta společností vyrábí i na míru.

Posledním typem je kovové umyvadlo, které nemusíte mít jen na své zahradě, ale i ve své koupelně. Zejména měď nebo leštěný bronz skvěle zapadne do moderní koupelny a bude vhodné nejen svým vzhledem, ale i snadnou údržbou nevyžadující žádnou speciální péči.

Tvaru se meze nekladou

I když nejpopulárnějšími umyvadly jsou ty oblého tvaru, můžete najít i jiné verze. Běžně je k prodeji také elipsový tvar, čtverec či obdélník. V případě specializovaných firem, však lze poptat i zcela netradiční tvary odpovídající různým předmětům.

Zapomeňte na asymetrii a obvyklý materiál a sáhněte po netradičních prvcích, které ozvláštní celou vaši koupelnu.

 

Fotografie