Vhodné materiály do kuchyně aneb z čeho pořídit linku a jiné povrchy?

Kuchyně je srdcem každého domova. Je snem každého, kdo si ji dlouho neobnovil, anebo si zařizuje nové bydlení. Výběr nové kuchyně není však jednoduchý a není dobré ho podceňovat. Výběr spotřebičů je jasný, ale co materiály? Na ty jsme si v tomto článku posvítili! S výběrem materiálu do kuchyně si dejte na čas. Jedná se o investici na několik desítek let a je podstatně důležité, aby Vám vydržela dlouho a byli jste s ní spokojeni.

Nejčastěji používaným materiálem do kuchyní je laminát. Je přijatelný svou relativně nízkou cenou, bohatým výběrem dekoru a snadnou údržbou.  Novinkou jsou také povrchy v plastickém reliéfním provedení.

Dalším používaným materiálem jsou dvířka z foliované MDF. Jejich největší výhoda je větší odolnost proti vodě a menší mechanická odolnost. Díky lesklé fólii mají dvířka exkluzivní vzhled v podobě laku, ale za nižší cenu.

Lakovaná dvířka lze vybírat v lesklém nebo matném provedení. V nabídce je stálá škála barev, ale za příplatek je možné namíchat i jiné odstíny. Nevýhodou je vyšší cena a menší odolnost vůči poškrábání.

Výrobci designových kuchyní nejčastěji vyrábí z dvířka z masivu a dýhy. Na korpus je možné použít úplně stejný materiál, ale je potřeba ho ošetřit vysoce odolnými laky v provedení hluboký mat.

Hitem jsou akrylátové materiály. Vzhledově mají dvířka vysoký lesk a cena je jen o něco vyšší než u fólií. Na výběr je vysoká hloubka barev a odstínů, proto lze snadno ladit s interiérem bytu. Nevýhodou je snad jen náchylnost na poškrábání.

Oblíbeným a moderním řešením jsou kuchyňské skřínky, jejichž přední plochy jsou skleněné. Nepoužívá se však mléčné sklo nebo obyčejné čiré. Jedná se o jednovrstvé kalené sklo, které je kombinováno s grafickou a bezpečnostní grafikou.