Jak si zařídit snovou ložnici, která zlepší kvalitu vašeho spánku?

I když je ložnice místo, kde zpravidla trávíme čas jen spánkem, její zařízení je o to důležitější. Kvalitní spánek je totiž podstatou lidského zdraví. Ovlivňuje nejen celý náš organismus, ale i nálady v jednotlivých dnech. Proto je zásadní zařídit ložnici tak, aby se nám v ní nejen dobře, ale i pohodlně spalo. Možná budete překvapeni, ale zařízení této místnosti není jen o posteli. Jde o mnohem více.

Umístění postele

Naprosto první, co byste v nezařízeném pokoji vyhrazeném na spánek měli vyřešit, je umístění postele. K tomu, jak to udělat správně, existuje několik přístupů. Jedním z nich je tradiční čínské učení Feng-šuej spočívající v orientaci postele směrem ke zdi. U zdi byste konkrétně měli mít hlavu a podél postele nechat volné prostory, kde bude moci proudit energie. Toto umístění je i obecně velmi praktické, protože se můžete kolem postele volně pohybovat a není problém se pohodlně posadit nebo vystrčit při spánku nohy. Zcela ze zdravotního hlediska se také doporučuje neorientovat postel blízko k oknu. Na spánek by totiž mělo vliv nejen samotné světlo, ale i případné větrné počasí, které by při otevřeném oknu mohlo způsobit nežádoucí nachlazení.

Není barva jako barva

Po tom, co se rozhodnete kam umístíte postel, je možné přejít ke zvolení případné výmalby. Dnes totiž není již trendy barvit všechny stěny stejnou barvou, právě naopak, nejvíce vídáme barevnost na jedné stěně, a to za čelem postele. Ať už se však rozhodnete pro jakýkoliv přístup, v každém případě volte světlé barvy, které navodí pocit relaxace a odpočinku. Konkrétně se jedná o různé odstíny béžové, světle šedé nebo tlumené pastelové tóny. Nejste-li fanoušky barevných stěn, nic se neděje. V současné době se do módy vrátily zpět bílé stěny.

Volba materiálu nábytku

Ještě před tím, než se pustíme do tipů ohledně skříní, je důležité zvolit jednotlivé materiály nábytku. Postel by dle zmíněného čínského učení měla být nejlépe z přírodních materiálů, tedy ze dřeva. Aby spolu celý design místnosti ladil, je i ostatní nábytek vhodné zvolit taktéž dřevěný. Výhodou je nejen přírodní vzhled, ale i nejrůznější druhy dřeva a typická odolnost materiálu.

Vzdušné skříně s maximem úložného prostoru

Aby celý prostor ložnice působil příjemně, je ideální zvolit skříně, které nebudou zabírat tolik prostoru a nebudou robustní. I když ne vždy je to možné z hlediska celkového dojmu místnosti, je to více než žádoucí. Pomoci dokážou drobné tipy spočívající ve výměně otvíracích dveří, za dveře posuvné anebo zabudování skříní do případných výklenků. To, jak bude skříň vzhledově vypadat, není až tak podstatné, ale velmi důležité je vyhnout se použití zrcadel. Ty nejen aktivují energii, která ke spánku není žádoucí, ale dle pověr přitahují i nevěru.

Noční stolky ANO, ale bez zbytečných věcí

Nedílnou součástí postele zpravidla bývá i nákup nočních stolků. Ty můžete sladit s postelí nebo s designem celého prostoru. Pro příjemné a nerušené osvětlení lze na stolky umístit lampičky. Namísto žárovek s klasickým světlem, zkuste raději biodynamickou verzi. Ta funguje na principu denního spektra a před spánkem ji lze přepnout do oranžového režimu, který má blahodárný vliv nejen na spánek, ale i na celý organismus.

Kromě lampiček na stolky neumisťujte žádné zbytečné předměty. Nevhodný je i samotný telefon nebo tikající budík. Obě tyto zařízení mohou totiž dosti narušit zasloužený spánek.

Květiny jen některé

I když pokojové rostliny skvěle doplní jakýkoliv prostor, ne všechny druhy se hodí do ložnice. Důvod je jednoduchý. Většina květin totiž v průběhu dne vyrábí kyslík a v noci ho naopak spotřebovává. V konečném důsledku to tedy znamená, že i nám kyslík rostliny ubírají a může to mít vliv na celkovou kvalitu spánku. Naštěstí však existují druhy, které tento parametr nesplňují a uvolňují kyslík po celou noc a zároveň i čistí vzduch(u.) Jedná se např. o aloe vera, tchýnin jazyk, zelenec nebo lopatkovec.

Příjemné povlečení jako třešnička na dortu

I když jsme tento bod nechali nakonec, je důležitý stejně jako všechny ostatní. Během noci naše tělo vylučuje pot a nadále funguje. S tím souvisí fakt, že bychom tomuto procesu měli přizpůsobit i výběr lůžkovin. Nejkvalitnějšími materiály, které nejen pohlcují pot, ale jsou příjemné i na dotek je bavlna či len. Nezapomeňte také na příjemný vzor, který by stejně jako výmalba, měl splňovat určité parametry. Tedy žádné křiklavé a prudce zářivé barvy.

Tip! Zkuste si pod polštář vložit sáček s nasušenou levandulí. Opojná bylinková vůně v kombinaci s čistotou povlečení vám zaručí ničím nerušený spánek.

A co říci na závěr? Snad jen dobrou noc a krásné sny!

Fotografie