Kvalitu spánku v létě ovlivňuje i povlečení

Spánek je nedílnou součástí každého dne. Je to čas, kdy naše tělo regeneruje a nabírá energii na další nový den. Abychom se nejen po ránu, ale i po celý den cítili krásně vyspalí je důležité zaměřit se na spoustu faktorů. Kvalitu spánku totiž ovlivňuje několik základních věcí. A jednou z nich je právě i samotné povlečení. Během léta se navíc naše tělo přehřívá a obecně potí více než, kdy jindy. Proto je nutné dbát na správný výběr lůžkovin, které nás během noci příjemně zchladí a nenaruší přirozenou termoregulaci těla.

Sázka na jistotu

Jedním z osvědčených materiálů je bavlna. Jedná se o přírodní látku, kterou jistě není nutné sáhodlouze představovat. Jeho výhody jsou však pro léto naprosto ideální. 100 % bavlna je totiž velmi prodyšná a výborně odvádí pot. Navíc na dotek je materiál velmi jemný a příjemný a hodí se i pro osoby trpící alergií. Pokud si připlatíte za opravdovou kvalitu, ve výsledku se ještě můžete těšit z dlouhodobé životnosti a stálosti barev. Jediné, co může být pomyslnou nevýhodou, je nutnost žehlení. Látka se často krčí, a proto pokud ji nevyžehlíte, nebo nepoužijete sušičkou, může být velmi zmačkaná. Na funkčnost textilie tento fakt však nemá vliv a záleží tedy jen na vašich preferencích. Jednoduše řečeno, to že budete spát ve zmačkaném povlečení, je ve výsledku úplně jedno.

Nejlepší volba

Ještě lepší materiál, než samotná bavlna je egyptská bavlna. Ta se pyšní větší prodyšností a lepší savostí. Navíc ji není nutné ani žehlit, a i po vyprání si krásně udrží svůj tvar a případné barvy. Stejně jako u klasické bavlny i povlečení z této látky seženete na trhu v nejrůznějších odstínech a vzorech. Počítejte jen, že za tento luxus si malinko připlatíte. Ve výsledku však jistě nebudete litovat. Počáteční investice se vám v porovnání s benefity velmi brzo vrátí.

Krep x bavlněný satén

Kromě toho, že si vyberete materiál povlečení, lze zvolit i vzhled látky. Ten ve skutečnosti nese vlastnosti dané látky a může je ještě více umocňovat. Oblíbenými variantami je krepové bavlněné povlečení, které se vyznačuje zvrásněnými proužky a stálostí tvaru. V případě, že krep chcete zachovat, je dokonce zakázáno žehlení, a to je nejen pro odpůrce žehlení skvělou volbou.

Dalším populárním vzhledem látky je bavlněný satén. Jde o typicky lesklý materiál, který je velmi jemný a příjemný na dotek. V létě příjemně zchladí a v zimě naopak zahřeje. Vždy však věnujte pozornost tomu, zda se jedná o opravdu přírodní materiál, a ne nějakou umělou náhražku. V takovém případě byste jistě byli zklamáni nejen funkčností povlečení, ale i jeho dalšími vlastnostmi.

I barva je důležitá

Možná tomu nebudete věřit, ale i barva a vzor samotné textilie je velmi důležitá. Teplé odstíny barev jako je červená, oranžová a žlutá v nás obecně vyvolávají teplo. Proto je právě v létě lepší volit studenější odstíny bílé, modré, mentolové nebo fialkové barvy. V kombinaci s květy a floristickými prvky se pak budete pod peřinou cítit o mnoho lépe.

Fotografie