Jednou z nejčastějších alergií je alergie na prach a roztoče. A právě tyto dva alergeny jsou bohužel nedílnou součástí většiny ložnic. Ulpívají nejen v matracích, ale i ložním prádle a v kobercích. Alergikům se pak špatně dýchá a přicházejí další neduhy jako je rýma nebo ucpaný nos. To vše pak narušuje nejen kvalitu spánku, ale celkově i odpočinku. Účinnou pomocí je tyto alergeny co nejvíce minimalizovat, tak, aby vzniklo prostředí, které podpoří vaše zdraví a zároveň bude oázou klidu, kam každý večer budete rádi ulehat. Jak na to, vám poradíme v dnešním článku.
- Nepodceňte výběr postele
Nejen pro alergiky, ale i pro ostatní by měl být výběr postele zásadním bodem. Přeci jen jde o nejdůležitější kus nábytku v této místnosti. Ač na trhu existuje nepřeberné množství druhů, právě v případě potíží s alergiemi bychom se měli vyvarovat jakémukoliv čalounění. Čalounění je defacto textilie, která stejně jako ostatní druhy látek tvoří skvělé prostředí pro tvorbu a množení nežádoucích organismů. I když navíc budete uklízet sebevíce, tak v čalounění se mnohem lépe drží prach, který ani na první pohled není patrný. Z tohoto důvodu volte raději postele z přírodních materiálů, tedy ze dřeva. Dřevo je nejen krásné na pohled, ale je samo o sobě i velmi masivní, a navíc zcela hypoalergenní. Nenechte se však oklamat a opravdu si pečlivě zjistěte, zda jde o pravé dřevo a nikoliv dřevotřísku. Ta je sice někdy i mnohonásobně levnější, ale méně vydrží a zejména pro alergiky nemusí být vhodnou volbou. Obsahuje totiž i různé druhy lepidel, tvrdidel a dalších aditiv, které ne každému dělají dobře.
Nedílnou součástí každé postele je i rošt, který by taktéž měl být nejlépe 100 % dřevěný. Na trhu se nově objevují i speciální druhy plastových roštů, které jsou kromě vysoké nosnosti charakteristické i antibakteriální úpravou právě pro alergiky.
- Matrace pro pohodlí i zdraví
Po výběru postele se přesouváme k neméně důležité fázi, a to výběru matrace. I když na každé matraci máme samozřejmě ložní prádlo, tak i přesto do ní proniká náš pot a šupinky naší kůže. Tato směs je pak živnou půdou pro roztoče a nejrůznější bakterie, které alergikům mohou způsobovat zásadní problémy. Proto je nutné poohlédnout se po takových typech, které přítomnost těchto alergenů minimalizují na minimum. Obecně se v těchto případech doporučují tzv. latexové matrace a matrace ze studené pěny. Oba typy jsou nejen velmi příjemné na dotek, ale doporučují se i ze strany ortopedů. Kvalitní spánek je tak zaručen nejen díky minimalizaci alergenů, ale i díky pohodlí.
Tip! Minimálně jednou ročně se doporučuje matraci vyndat ven a nechat ji vyvětrat na čerstvém vzduchu.
- Vybíráme ložní prádlo
Speciální pozornost věnujte také výběru peřin, polštářů a obecně ložního prádla. U peřin a polštářů se doporučuje volit dutá vlákna, která nejen, že jsou velmi pružná a měkká, ale také se snadno udržují v čistotě. Mimo jiné se lze setkat i s různými antibakteriálními přísadami, které účinně předchází nejen alergiím, ale i ekzémům. Než se přesuneme k povlékání samotné postele stojí za zvážení, zda neinvestovat i do protiroztočových povlaků. Jde defacto o další druh prostěradla, který v kombinaci se správně vybranou matrací zajistí dvojí ochranu.
U samotných lůžkovin se pak doporučuje sáhnout po přírodních materiálech. Ideální volbou je bambus. Ten je nejen hypoalergenní, ale navíc má i spoustu dalších benefitů v podobě skvělých termoregulačních a antistatických vlastností.
Trápí-li vás alergie, pak určitě nezapomínejte na pravidelnou obměnu lůžkovin. Každý týden byste prostěradlo a povlečení měli vyprat na 60 °C a jednou za čas přistoupit i ke kompletní očistě peřin a polštářů. Pokud máte dostatečně velkou pračku lze je snadno vyprat v pohodlí domova, nebo v opačném případě zvolit možnost čistíren a využít jejich služeb.
- Omezte textilní dekorace
I když k ložnici neodmyslitelně patří různé plédy, polštářky a koberečky, v případě, že vás trápí alergie, je vhodné všechny tyto dekorační věci omezit. Jak již bylo zmíněno právě v textiliích se nejlépe daří nežádoucím bakteriím a roztočům. Proto raději omezte jejich použití v ložnici na nezbytné minimum. Totéž platí i v případě závěsů, kde jde o totožnou situaci. Namísto nich zvolte třeba venkovní žaluzie nebo speciální látkové druhy žaluzií, které jsou však vyrobeny z hypoalergenních materiálů.
Kombinace správných rozhodnutí a prevence
Pamatujte, že v boji proti alergiím je klíčová prevence. Pravidelná údržba, čistota a správný výběr materiálů vám mohou pomoci vytvořit zdravé prostředí, ve kterém se budete cítit pohodlně a bezpečně. S těmito tipy a triky se může ložnice pro alergiky stát nejen esteticky příjemným místem, ale především zónou, kde je zdraví a pohodlí na prvním místě.