Truhlářství – řemeslo, které žije

Že řemeslo má zlaté dno, je pravda veliká. Truhlářství má velmi hlubokou historii již ve starém Egyptě. Od starověku známe tradiční truhlářské nářadí jako hoblík, pilka, dláto a další. V Evropě se tohle staré řemeslo prosadilo už ve středověku, kdy si lidé začali pořizovat nábytek do svých jednoduchých obydlí. Do 12. století bylo truhlářství spojeno s tesařstvím. Zatímco v dnešní době jsou tato dvě řemesla považována za velmi rozdílná, v minulosti tomu tak nebylo. Díky jednoduchým nástrojům jako například sekery, dláta, nebozezy, pořízy a pily, mohli truhláři postupem času vyrábět stále náročnější výrobky. V našem hlavním městě roku 1419 existovalo dvacet stolařů a pouze jediný odborník, truhlář, který vyráběl klasické truhly. Truhlářství se nadále specializovalo a vedle stolařů existovali také stoličníci, lavičníci, kolebečníci nebo postelníci.

V dnešní době se klasické truhlářství dělí do čtyř základních skupin – nábytkový truhlář, stavební truhlář, modelář a umělecký truhlář. V naší moderní době k tradičním technikám přibyli další dvě nové, a to ohýbání a frézování.

Ohýbací dřevo je termo - mechanický proces, kdy se nepoužívá vůbec žádná chemie. Ohýbací dřevo nalezneme v tvrdých dřevinách jako buk, jasan, dub, javor, americký červený dub, ořech a třešeň. Truhlářům je dřevo dodáváno v suchém stavu, ale po navlhčení změkne a je možné měnit jeho tvar. Když se dřevo vytvaruje, je nutné ho zafixovat. Jakmile je dřevo vysušené, svůj nový tvar si zapamatuje a celkově se zpevní.

V dnešní době bylo ruční nářadí nahrazeno nářadím elektrickým. Pomocí elektrického nářadí se je možné vyrábět nábytek rychleji, kvalitněji a poskytovat zákazníkům nové tvary. Ručními frézky je možné frézovat drážky, žlábky, profily na vypouklých nebo vydutých dílcích, frézovat pomocí šablony a nebo frézovat sedla pro kování.

Truhlářství Radim Sladký nabízí zakázkovou výrobu veškerého nábytku. Již název společnosti Vám napoví, čím se firma zabývá. Ano, jedná se o práci se dřevem a jeho zpracováním. A věřte, že s tím nejkvalitnějším.

Už dále nic nehledejte a neváhejte nás kontaktovat. Jsme k dispozici na telefonu, mailu či v naší provozovně. Spokojený zákazník je pro nás priorita a my Vám to dokážeme.

Těšíme se na Vás!

Kontakt:

Truhlářství Radim Sladký
Budkovice 3
66491 Ivančice

Tel.: +420 728 297 007
Email: sladky.radim@seznam.cz