V NP Šumava vznikne síť dobíjecích stanic pro elektromobily

V prvním pololetí příštího roku by měla v šumavském národním parku vzniknout síť veřejných dobíjecích stanic pro elektromobily. Tyto veřejné stanice by měli být dle společnosti ČEZ rozmístěné od Nové Pece v Jihočeském kraji po Železnou Rudu v Plzeňském kraji. Výstavbu zajistí právě společnost ČEZ, která na výstavbu získala peníze v rámci programu Elektromobilita.

Majitelé elektromobilů budou moci doplnit energii v klasických dobíjecích stanicích, kde dobití trvá v řádech hodin, nebo v rychlodobíjecích stanicích, kde k dobití 80 procent kapacity baterií postačí zhruba 20 minut.

Celkový počet dobíjecích stanic ještě není znám, ale v první etapě by jich mělo vzniknout 10 na přibližně 70 kilometrové trase. Tyto dobíjecí stanice pro elektromobily budou využívat i pracovníci NP Šumava, kterým v rámci programu Elektromobilita darovala společnost ČEZ na tříleté vyzkoušení dva vozy Nissan LEAF.

Celkově je v naší republice už přes 700 elektromobilů a tento počet neustále stoupá. Čtyřicítka aut na elektrický pohon tvoří vozový park projektu Elektromobilita ČEZ nebo jeho partnerů. Dobíjecí stanice tak je možné najít na stále více místech.

Obce v národních parcích si navíc mohou pořídit vozidla na alternativní pohony v rámci dotačních programů. Na elektromobil lze získat až 200.000 korun, na automobil CNG 80.000 korun. Dotaci je možné dostat i na podporu elektrokol či elektroskútrů.

Zdroj: http://www.svetprumyslu.cz/v-np-sumava-vznikne-sit-dobijecich-stanic-pro-elektromobily/.