Jak funguje tepelné čerpadlo?

Pokud se hodláte pustit do stavění domu nebo jeho rekonstrukce, dříve nebo později vás nemine jedna nezbytnost. A sice zamyslet se nad způsobem vytápění svého budoucího domova. Bohužel jsme v poslední době svědky značného zdražování a tak by každý z nás nejraději zvolil takové řešení, které vám do budoucna zajistí co nejnižší náklady na vytápění.

Právě s přihlédnutím k situaci na trhu s energiemi není divu, že stále oblíbenější se stávají tepelná čerpadla. Zvláště pak vezme-li v potaz i možnost čerpání dotace na jeho pořízení. Navíc velmi příjemným bonusem je i t fakt, že tento typ vytápění se řadí mezi ty ekologičtější.

A jak takové tepelné čerpadlo funguje?

Na principu přeměny energie z vnějšího prostředí na zdroj tepla pro domácnost. Tepelná čerpadla jsou moderními řešeními pro vytápění ale i ohřev užitkové vody. Tepelné čerpadlo teplo ze svého okolí převádí na vyšší hladinu, kterou pak využívá pro ohřev teplé vody a k vytápění domu. Obvykle využívá kompresoru, který stlačuje chladivo a tím ho zahřívá na vysoké teploty. O efektivitě samotného čerpadla pak hovoří takzvaný topný faktor. Ten udává poměr mezi vyrobeným teplem a energií, která je na jeho produkci využita.

Abyste to při výběru neměli příliš jednoduché, existuje hned několik typů tepelných čerpadel.

Tepelné čerpadlo země-voda

Tento typ využívá jako zdroj tepla půdu díky hloubkovému vrtu nebo díky kolektorům rozprostřeným v malé hloubce, ale na větší ploše. Přičemž druhá varianta je levnější na pořízení ovšem náročnější na nezastavěnou plochu v okolí domu. Tyto čerpadla jsou velmi efektivní a hodí se tak tam, kde jsou časté a silnější mrazy.

Tepelná čerpadla voda-voda

Pro druhý typ je hlavním zdrojem voda, většinou ta podzemní, ale někdy i povrchová. Tento způsob řešení je nejefektivnější, instalace je ale poměrně náročná a celý systém vyžaduje pravidelnou údržbu. U povrchových vod je navíc nezbytné zajistit, aby nezamrzaly.

Tepelné čerpadlo vzduch-voda

Zde je zdrojem tepla vzduch. Tento druh popularizuje snadná instalace a nižší náklady na pořízení. S nižší teplotou vzduchu během střídání ročních období se ale pochopitelně také snižuje jeho efektivita.

Tepelné čerpadlo vzduch-vzduch

Poslední typ funguje na podobném principu jako klimatizace. Mnohé modely dokonce umí v zimě topit a v létě chladit. Neumí ale ohřát užitkovou vodu a tak je třeba hledat ještě další kombinované řešení.

Pokud jste sami zvážili všechny možnosti a varianta přechodu z plynu na tepelné čerpadlo či rovnou výběr tepelného čerpadla vám přijde jako to nejvýhodnější řešení, neváhejte a zvolte ten nejvhodnější typ pro váš domov.