Jak se nechovat ke kytaře

Chtěli byste, aby vám vaše kytara dělala radost dlouhá léta? Aby její zvuk zrál a její cena rostla? Nemusíte mít doma nástroj za desítky tisíc, aby se vám tato přání splnila. Jediné, co pro to musíte udělat, je laskavé zacházení a potřebný servis. Co tedy s kytarou (ne)dělat?

Zásadní roli hraje šetrné zacházení a vhodné uskladnění. Kytarám škodí přílišná vlhkost i velké sucho a střídání teplot. Ideální vlhkost je mezi 30-50 %. Budete-li hrát u táboráku, nesedejte si přímo k ohni. Nenechávejte kytaru ležet na zemi a už vůbec ji neponechávejte svému osudu přes noc pod širým nebem. Kytara patří do obalu a vůbec nejlépe do chaty nebo auta. Ranní rosa jí dobrou službu neprokáže. Takové adrenalinové zážitky jsou dobré pro levnou kytaru ze supermarketu. Vaše pečlivě vybraná, možná i koncertní kytara, ocení jemnější způsoby. Doma je kytarám nejlépe v držáku nebo ve futrálu. A hlavně, kytara potřebuje, abyste na ni hráli. Struny, krk, deska, mechanika, všechno pracuje. A hraním si všechny tyto části tak zvaně sednou. Hmatník se ohmatá, takže se vám po něm prsty budou snáze pohybovat.

Dalším důležitým krokem je správná údržba. Něco zvládnete sami, s něčím je lepší se obrátit na profesionální servis. Na co si můžete troufnout doma, aby to nepřineslo více škody než užitku? Pravidelná výměna strun a čištění kytary. Sundání strun je vhodná příležitost pro vyčištění hmatníku. Na odmaštění se vyrábí speciální polish, který odstraní nečistoty a zanechá na povrchu hmatníku ochrannou vrstvu. Je dobré očistit i kobylku a podívat se na ladící mechaniku, jestli i tam se nenajde něco, co tam nemá být. Po každém hraní byste měli struny očistit přípravkem na struny, který struny odmastí, vyčistí a současně vytvoří ochranný film.  Ocení to vaše struny, které déle vydrží a vám se bude lépe hrát. Ostatní části kytary pouze otíráme mikrovláknem od prachu, na silnější nečistoty můžeme použít speciální čistící prostředek na tělo. V případě šelakové polytury u koncertních nástrojů je lepší nechat údržbu na odborníky.

Tohle byla ta část, do které se můžete pustit vy. S vážnějšími problémy vám pomůžou v servisu. Postupem času se vám může uvolnit krk (pokud je přišroubovaný) nebo šroubky v ladící mechanice. Pokud byla vaše kytara vystavena vlhkosti, mohou se rozlepit některé spoje, kobylka, krk nebo luby. Elektroakustické kytary potřebují občas také údržbu zvukového aparátu.

Občas se stane, že kytarou někde ťukneme a odštípne se lak. I s tím si dokáže odborník poradit. Pokud se budete snažit takovou věc zalátat na koleni, nedopadne to dobře. Přineste kytaru do specializovaného obchodu se servisem, tam stav poškození fundovaně zhodnotí, navrhnou řešení a kytaru opraví. Věřte, že pokud se pustíte do náročnější opravy svépomocí a nevyjde to, bude oprava náročnější a dražší. Tak jako svěřujete odborníkům opravu auta, telefonu či domácích přístrojů, svěřte jim i servis svého hudebního nástroje.