Je vám vedro? Aneb jak snížit teplotu v bytě i bez klimatizace

Léto už je za rohem a s ním přichází pro většinu lidí to nejkrásnější období v roce. Od neustálého působení slunečních paprsků a horkých teplot, si ale většina z nás chce alespoň v pohodlí domova odpočinout. Zde ale obvykle nastává kámen úrazu, protože i do interiérů se letní teploty velmi snadno promítnou. Ne každý má však možnosti na nákup a instalaci klimatizace, ale i tak touží po příjemném chladu. Naštěstí existují účinné rady a tipy, jak i bez klimatizační jednotky uchránit váš domov před přehřátím.

Účinné řešení, které není vhodné pro každého

Vysoké letní teploty snáší každý z nás odlišně. Jedno však máme zcela určitě všichni společné. A to fakt, že v našem domově chceme po celodenním parnu příjemný chládek. První volbou, jak toho dosáhnout je bezpochyby klimatizace. I když se jedná o účinné a efektivní řešení, ne pro každého je dobrou volbou. Klimatizace totiž obecně vysušují vzduch a mnoho lidem způsobuje zdravotní problémy v podobě častějších bolestí krku a následných angín. Navíc v době zdražování elektřiny se také nejedná o velmi šetrnou a úspornou variantu. Než přejdete k tomuto kroku zkuste dát šanci našim trikům.

1. Větrejte ráno a v noci

Pro výměnu vzduchu je zásadní větrání. V případě úmorných veder však nikdy nevětráme přes den, kdy teploty dosahují svých maxim. Naopak větráme časně ráno nebo v noci, kdy jsou teploty obvykle nejnižší. V případě, že máte na oknech nainstalovanou jakoukoliv stínící techniku, určitě ji využijte. Ať už se jedná o žaluzie, exteriérové rolety nebo pouze závěsy ve spojení se zavřenými okny, můžete svůj interiér účinně ochránit před nežádoucím pronikáním venkovních teplot. Třeba takové zatemňovací závěsy dokážou pohltit až 30 % tepla.

2. Investujte do kvalitní izolace

Možná vás to překvapí, ale izolace neslouží jen pro úniky tepla v zimních měsících, ale skvěle funguje i naopak, tedy že v létě nepustí horko dovnitř. Ať už tedy bydlíte v panelovém nebo ve vlastním domě, určitě se zamyslete i nad touto variantou a zjistěte si dostupné možnosti. Na trhu existuje spousta firem, které vám jistě ochotně poradí a pomůžou s výběrem toho nejlepšího řešení. Navíc při splnění podmínek lze na izolaci budov čerpat dotace z programu „Nová zelená úsporám“. A to se zcela určitě vyplatí! Uspořené prostředky totiž lze použít třeba na nákup kvalitního ventilátoru, viz bod níže.

3. Užitečný pomocník

Chcete-li pomoci s prouděním vzduchu, zvolte nákup ventilátoru. Možná si říkáte, že to už je lepší pořídit si klimatizaci, ale není tomu tak. Ventilátor je totiž na rozdíl od klimatizace šetrnější k našemu zdraví a pouze rozptyluje pomocí svých lopatek místa s teplým vzduchem. Navíc může být i designovým kouskem. Na trhu je totiž nepřeberné množství druhů i materiálů, ze kterých si jistě každý vybere. A taková menší rada na závěr. Dáte-li před ventilátor misku s ledem, bude do prostoru vháněn krásně chladný vzduch.

4. Babské rady, které stojí za vyzkoušení

Není-li pro vás žádná z výše uvedených možností vhodná, nezoufejte. Lze ještě vyzkoušet tzv. babské rady. Ty dokážou pomoci nejen se snížením pocitových teplot, ale s celkovým zvládáním letních veder.

  • Změňte ložní prádlo – Pokud máte na zimu teplejší povlečení, nyní nastal čas na změnu. Zvolte kvalitní prodyšnou bavlnu, která odvádí pot a dokáže tak zlepšit váš spánek. Namísto klasické peřiny se lze také přikrýt pouze tenkou pokrývkou. Ne nadarmo jsou právě tyto „plachty“ ve většině hotelech v exotických zahraničních destinacích.
  • Vypněte elektrické přístroje, které nepoužíváte – Že elektrická energie způsobuje teplo je obecně známo. Pokud je to tedy možné, vypněte ze zásuvky televize, počítač či další zařízení, které není nutné k běžnému provozu. Při vysokých letních teplotách se také vyvarujte nadměrnému vaření a pečení. Tyto činnosti vyšší teploty ještě podpoří a teplé jídlo není nezbytně nutné. Naopak určitě oceníte třeba takový zeleninový salát, který vašemu organismu dodá žádoucí vzpruhu.
  • V hlavní roli rozprašovač – Každý z vás jistě zaznamenal, že v případě hlášených vysokých veder vyjíždějí do center měst auta městských služeb, které rosí ulice. Tato varianta, ale skvěle funguje i doma. Stačí vám k tomu jen obyčejný rozprašovač a studená voda. Během dne několikrát do vzduchu stříkněte ledovou vodu a uvidíte, že při pravidelném opakování se teplota okolního vzduchu ochladí.
  • Mokré prostěradlo – Jak jsme uvedli výše, v létě je důležité zejména ranní a noční větrání. Chcete-li však dokonale zchladit vzduch, lze před otevřené okno zavěsit mokré prostěradlo nebo ručníky. Do vzduchu se bude odpařovat studená voda a pomocí proudění vzduchu bude do místnosti vháněn kýžený chlad.
  • Efekt odpařování – Efektu odpařování lze využít i dalšími způsoby. Napusťte v koupelně studenou vodu do umyvadla či do vany a uvidíte ten rozdíl!
  • Obklopte se zelení – Zejména milovníci pokojových rostlin ocení další tip. Je vědecky dokázáno, že rostliny slouží jako účinný zdroj vlhkosti vzduchu. Stačí si tedy pořídit více zelených květin a hned bude ve vaší domácnosti příjemnější klima. A nejen to! Květiny jsou i skvělými dekoračními prvky, které rozzáří každý interiér.

Chcete-li si prožívání léta ještě více zpříjemnit, nezapomeňte i na ochlazování svého organismu. Dostatečný pitný režim a zvýšený přísun ovoce vás povzbudí a pomůže fungovat i v tom nejteplejším dni.

Fotografie