Jedlá soda – zázrak, který se uplatní v každé domácnosti

V době, kdy se mnozí z nás snaží vést udržitelnější životní styl a snížit svou závislost na chemických výrobcích, se bílá prášková látka jedlá soda, jeví jako skvělé řešení. Bikarbonát sodný, je mnohostranný pomocník, který nabízí bezpočet využití od kuchyně, koupelny, až po samotnou zahradu. Tento přírodní produkt je nejen šetrný k životnímu prostředí, ale je i velmi cenově dostupný. Svými účinky se navíc snadno vyrovná běžným chemikáliím, což se zcela jistě vyplatí. Připravte se na objevení nových a inspirativních způsobů, jak využít jídlo ve vaší domácnosti a usnadnit si tak nejen úklid, ale i každodenní život.

  1. Provoňte svou domácnost

Teplo domova lze vytvořit různými způsoby. Jde o uspořádání nábytku, zvolení vhodných barev, ale i vůni, která se připojí s konkrétním prostorem. Dnes je sice na trhu nepřeberné množství nejrůznějších osvěžovačů vzduchu, ale výsledek přináší tato zařízení více škod než užitku. Pokud totiž nezvolíte eko variantu, jedná se často o směs plnou chemikálií, kterou jistě nechcete dlouhodobě vdechovat. Zcela nezávadný osvěžovač vzduchu si navíc za pár korun můžete vyrobit zcela sami. Postačí vám k tomu právě jedlá soda a váš oblíbený esenciální olej. Sodu nasypte jednoduše do malé mističky a nakapejte na pár kapek oleje. Nejen, že neutralizujete nežádoucí pachy, ale krásně, a hlavně levně a zdravě provoníte celý interiér.

  1. Čistění spotřebičů

Jedlá soda má tu skvělou vlastnost, že nejenže jak bylo uvedeno výše, neutralizuje zápach, ale také si umí poradit s hubením bakterií a virů. Právě proto je nejlepším pomocníkem pro čištění nejrůznějších zařízení. Konkrétně za zmínku stojí údržba pračky, mikrovlnné trouby, pečící trouby, lednice, myčky, odsavačů či ventilátorů. Pro čištění si lze připravit speciální postřik z vody a sody nebo dva malé šálky sody vhodit do myčky či pračky a spustit program na prázdno. Přístroje se vnitřně vydezinfikují a zbavíte se zároveň i případného nepříjemného zápachu. Díky tomu, že soda působí i abrazivně ji lze např. posypat i vnitřek mikrovlnky, pečící trouby nebo lednice a efektivně odstranit nečistoty, připáleniny a zbytky jídla.

  1. Krásně lesklé a jako nové

Takové mohou být vaše příbory a šperky. Stačí si jen připravit roztok vody a bikarbonu. 3 díly sody na jeden díl vody smíchejte v mističce do které následně vložíte šperky nebo tímto roztokem za pomoci houbičky potírejte zašlé příbory. Potom stačí už jen vypláchnout a vysušit a nebudete věřit svým očím. Příbory i šperky budou zářit, tak jako když jste si je zakoupili.

  1. Špinavá výmalba

Jistě to znáte, stěhování nebo každodenní hraní dětí si často vyžádá skvrny na zdech. Naštěstí však není nutné přistoupit hned k nejhoršímu, a to nové výmalbě. Zkuste předtím jednoduchý trik. Na vlhký hadřík neutrální barvy naneste sodu a následně jím potřete ušpiněnou stěnu. Na pastelky a běžné skvrny tento trik funguje dokonale

     5. Sbohem všem zápachům

Ať se jedná o jakýkoli druh zápachu, ve své domácnosti nesneseme žádný. A je jedno zda zapáchají hadry na čištění, mop, naše obuv nebo textilie. Na všechno platí jeden pomocník, a to soda bikarbona. Mimo jiné její využít využijete i ve venkovních, kdy vám zapáchají popelnice a nežádoucí smrad se šíří kolem celého domu.

      6. Odmašťovač na různé povrchy

Mastné skvrny se většinou velmi těžce čistí a vyžadují větší úsilí, a to bez ohledu na to, zda jsou na oblečení nebo třeba na podlaze. V obou případech lze použít jídlo sodu, kdy opět spolu s vodou vytvoříte pastovitou hmotu, kterou na skvrnu nanesete a necháte nejlépe chvíli působit. Tento způsob platí i pro venkovní podlahy. Pokud tedy čistíte dlažbu pod grilem nebo různé druhy olejových skvrn v garáži, určitě zkuste i tuto variantu.

Za zmínku jistě také stojí fakt, že odmastit a očistit lze i dětské nebo zvířecí hračky. Stačí jen do teplé vody přidat lžičku sodu a následně vyčistit čistou vodou.

     7. Invaze mravenců

Během roku často přichází období, kdy nejen v domě, ale iv bytě nás potrápí mravenci. Lze se jich však účinně zbavit i bez chemie. Všude, kde se vyskytují stačí nasypat směs soli a sody a do pár dní budete mít vystaráno.

    8. Smytí chemického postřiku

Pokud věnujete pozornost ovoce a zeleniny jistě jste si koupili již, že některé cedulky uvádějí, že konkrétní potravinu byla zaznamenána chemickým postřikem. I když v zásadě se tato kůra nekonzumuje, tak je vhodné očistit jí, aby se chemikálie nedostaly ani plodu. Minimum je omytí vodou, ale chcete-li mít 100 % jistotu, že ovoce nebo zelenina bude nezávadná, můžete použít i jídlo sodu. Do misky dejte příslušný plod, zalijte vlažnou vodu a přidejte lžičku sody. Chvíli nechte působit, a nakonec opláchněte.

    9.  Řezané květiny vydrží déle čerstvé

 Přidáním jedlé sody do vody, ve které jsou květiny níže, se mírně zvyšuje pH vody. Tento zásaditý prostředí pomáhá květinám lépe absorbovat a výživu z řezu, což je klíčové pro udržení jejich čerstvosti a vitality. Puget od partnera nebo kamarádky vám tak díky tomuto tipu vydrží mnohem déle, než bylo obvyklé.

    10. Přípravek po bodnutí hmyzem

Posledním tipem, proč se vyplatí mít bikarbonát sodný ve vaší domácnosti jsme věnovali zdravotním benefitům. V každé lékárničce by totiž měl být krém nebo gel, který pomůže po bodnutí hmyzem. Ať už z jiného důvodu nemáte nebo nechcete pořizovat, lze ho snadno nahradit právě sodou. Kromě toho, že soda neutralizuje jeden hmyz, zmírňuje svědění vozidla také k vytvoření ochranné bariéry a redukci otoku. Obvykle stačí jednoduše smíchat dostatečné množství jedlé sody s vodou, aby vznikla hustá pasta, a tuto pastu pak aplikovat přímo na místo bodnutí. Směs se nechá působit několik minut až hodinu a poté se omyje. Tento postup může být opakován dle potřeby pro další úlevu.

Tak co? Už víte, proč by jedlá soda neměla chybět ani u vás doma?

Fotografie